Video Pazarlamanın Gelecekteki Önemi

547 0

Gelecekte video pazarlama stratejilerinin kullanımı artacak ve video pazarlamanın reklamcılıktaki payı yükselecektir. Görsel içeriklerin, yazılı içeriklere kıyasla daha fazla incelendiği bilinmektedir. İçeriklerin videolu anlatımları, yazılı metinlere göre daha fazla talep görmektedir. Kullanıcıların kısa videoları izleyerek ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alması mümkündür. Video içerikleri müşterilerdeki güven duygusunu uyandırdığından, normal pazarlama modellerinden daha fazla dönüşüm sağlamaktadır. Video pazarlama stratejileriyle yayınlanan ürünlere dair detaylı bilgilendirme yapıldığından, müşterinin aklında soru işareti kalmayacaktır.

Video Pazarlamanın Özellikleri ve Gelecekteki Önemi

Video pazarlama kullanımı, gelecekte daha etkin şekilde gerçekleştirilecektir. Videolu içeriklerin izlenme oranı, internet hızının artması ve videolu paylaşımların kalitesinin artmasıyla doğru orantılıdır. Videolu içeriklerde konuya dair tüm bilgiler görüntülü olarak açıklanırken, videoların sürelerinin kısa olması kullanıcıların video içeriklerini tercih etmesine yol açmaktadır. Video pazarlama stratejilerinin genel özellikleri, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:

 • İnternet araştırmalarının %74’lük bölümü Youtube ve benzeri video içerik kanalları üzerinden yapılmaktadır.
 • Kullanıcıların %78’lik kısmı haftada birkaç kez video izlerken, %55’lk bölümü her gün aktif olarak video izlemektedir. Video izleme oranının bu kadar yüksek olması, video pazarlama modellerinin etkisini arttırmaktadır.
 • Facebook, Instagram ya da Twitter üzerinden yayınlanan video içerikleri, ortalama 500 milyon kişi tarafından izlenmektedir.

Video içeriklerine olan talebin bu kadar fazla olması, reklam stratejilerinde video paylaşımlarının önemini arttıracaktır.

Video Pazarlama İçerikleri Nasıl Oluşturulmalıdır?

Video pazarlama modeli oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Video pazarlamasında ilk adım, hazırlanacak video içerikleri hakkında planlama yapılmasıdır. Video pazarlama sürecinde oluşturulacak içerikler, önceden belirlenmeli ve her içerik için detaylı planlama yapılmalıdır.
 • Markalara ait video pazarlama içeriklerinin hazırlanması için içeriklerin hedefi ve pazarlama modelinden beklentiler belirlenmelidir.
 • Video içeriklerinin kimler için hazırlanacağını belirlemek için hedef kitle seçimi yapılmalıdır. Hedef kitlenin eğitimine, cinsiyetine, gelir durumuna ve mesleğine göre video içeriklerinin konuları belirlenecektir.
 • Video içeriklerinin teması ve özellikleri belirlendikten sonra, video çekimlerinde gerekli ekipmanlar oluşturulmalıdır.

Video içeriklerinin profesyonel ekipler tarafından oluşturulma zorunluluğu yoktur. Markaların bütçesine göre, videoların kalitesi ve içeriklerinde değişiklik görülebilir.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Video Pazarlama Modelleri ve Özellikleri

Video pazarlama çeşitleri ve pazarlama modellerinin genel özellikleri aşağıda açıklandığı gibidir:

 • Açıklayıcı Videolar: Tanıtımı yapılacak ürünlerin videolarda kullanılmasıyla, ürünlerin özellikleri müşteriye doğrudan aktarılmaktadır.
 • Ürün İncelemesi: Satışı yapılacak ürünün temel özelliklerini, kullanım detaylarını ve performans incelemesinin yapıldığı video pazarlama modelidir. Videolar sosyal medya ve internette tanınmış kişiler tarafından incelendiğinde, videoların etkisi daha da artmaktadır.
 • Canlı Video Kayıtları: Müşteri kitlesiyle doğrudan iletişime geçilmesi ve yakın ilişki kurulması amacıyla kullanılan canlı videolar, izleyicilerle bire bir iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

Yukarıda belirtilen video pazarlama modellerine ek olarak sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, marka videoları, etkinlik videoları, uzman görüşlerinin yer aldığı röportaj videoları ve animasyon videoları da kullanılmaktadır.

Dijital Video Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Video pazarlama modeli stratejisi oluşturmak için izlenmesi gereken yöntemler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Video pazarlamasında yeniliklere açık olunmalıdır. Gündeme ve trendlere uygun video içerikleri hazırlanmalıdır.
 • Pazarlama modelinin başında gelen e-posta pazarlamalarında, müşteriler için uzun metinlere yer vermek yerine video içerikleri kullanılmalıdır. Kişiselleştirilmiş video içerikleri hazırlandıktan sonra, müşterilerin isimleriyle mailler iletilmelidir.
 • Vlog pazarlama modeli, video pazarlama stratejilerinin en önemli yöntemleri arasındadır. Video pazarlamada vloglara yer verilmesi ve hazırlanan videoların Youtube üzerinden yayınlanması, pazarlama stratejilerinin etkisini arttıracaktır.

Video pazarlama stratejilerinin kullanımı için belirlenen yöntemlere uyum sağlayarak, dijital pazarlamanın getirileri arttırılabilir.

5

Video Pazarlamanın Gelecekteki Önemi

Gelecekte video pazarlama stratejilerinin kullanımı artacak ve video pazarlamanın reklamcılıktaki payı yükselecektir. Görsel içeriklerin, yazılı içeriklere kıyasla daha fazla incelendiği bilinmektedir. İçeriklerin videolu anlatımları, yazılı metinlere göre daha fazla talep görmektedir. Kullanıcıların kısa videoları izleyerek ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgi alması mümkündür.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder