Video Pazarlama İle Kazancınızı Arttırmanın Yolları

538 0

Video pazarlama ile kazancını arttırabilmek için öncelikle doğru video içeriğinin nasıl üretilmesi gerektiğine hakim olunması gereklidir. İzleyiciyi yakalayabilecek bir video üretilmesi durumunda video pazarlama faaliyetinin başarıya ulaşacağı görülebilmektedir. Yardımcı araçlar kullanarak hazırlanan videonun markaya geri dönüşler konusundaki katkısına bakılabilmektedir. Bu sayede video içeriğinde yanlış yapılan veya düzeltilmesi gereken bir nokta olup olmadığı görülebilmektedir. Daha fazla kazanabilmek için daha özgün bir içerik sunmak gereklidir ve bu içeriğin de kısa, öz mesajlar ile verilmesi gereklidir.

Etkili Video Pazarlama İle İlgili İstatistikler Nelerdir?

Video pazarlama stratejileri ile ilgili istatistikler aşağıda verilmiştir:

 • İnternet kullanan kişilere bakıldığında %78’i her hafta video içeriği izlerken, %55’i her gün mutlaka izlemektedir.
 • 30 yıl içerisinde üretilen televizyon reklamlarına bakıldığında, bir aylık internete yüklenen video sayısından daha az olduğu görülmektedir.
 • Akıllı telefon kullanıcılarının %28’i gün içerisinde en az bir kez video izlemektedir. Tablet sahiplerine bakıldığında ise; %33’ü günde ortalama 1 saatlik video izlemektedir.
 • Bir dakika içerisinde YouTube’ta en az 2 milyon video izlendiği tespit edilmiştir.
 • Şirket yöneticilerinin haftada en az 1 kere video izleme oranına bakıldığında; %75’inin bunu yaptığı görülmektedir.
 • Pazarlamacıların %93’ü videoları pazarlama ve satış için kullanacak bir alan yaratmaktadır.
 • İnternet kullanıcılarına bakıldığında; video içeren ve içermeyen web siteleri karşılaştırıldığında, video içerenlerde diğerlerine göre 2 dakika daha fazla zaman geçirmektedirler.
 • Bir ay içerisinde ortalama 20 saat video izlenmektedir.
 • Twitter kullanıcılarının Twitter’da geçirdikleri vakit göz önüne alındığında; baktıkları paylaşımların %82’sinin video içeriği olduğu görülmektedir.
 • Facebook kullanıcılarından her gün 500 milyon kişi mutlaka video izlemektedir.

Video Pazarlama İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Video pazarlama için dikkat edilecekler aşağıdaki gibidir:

 • Videonun kalitesine dikkat edilmelidir. Rekabetin fazla olduğu bir alan olduğu için içerik kadar görüntü kalitesi de önemlidir.
 • Videoların sürelerinin insanların sıkılmayacağı şekilde ayarlanması gereklidir. Videonun ilk 10 saniyesinde insanları yakalayabilecek bir giriş yaptıktan sonra konu için yeterli süre kadar video çekilmelidir.
 • Video içerisinde anlatılanlar ile çelişmemeye dikkat edilmelidir.
 • Videonun yayılabilmesi için gerekli viral faaliyetlerinin sürdürülmesi gereklidir.

Video Pazarlama İçin Doğru Video Nasıl Üretilir?

Doğru video içeriği üretebilmek için öncelikle hedef kitlenin doğru belirlenmesi gereklidir. Hedef kitlenin isteklerinin ve beklentilerinin analiz edilmesi ile beraber çekilecek video için bir stratejik planlama yapılmalıdır. Videoda akıcı ve akılda kalıcı konuşmalara yer verilmesi gerektiği için öncesinde videoda konuşulacakların hazırlanması gereklidir. Profesyonel ekipmanlar ile videonun çekilmesi ve ayrıca videoda markanın logosuna yer verilmesi gereklidir. Böylece video hem daha profesyonel gözükmektedir hem de dinleyenler bilinçaltında video içeriğini marka ile eşleştirmektedir. Video pazarlamada güven oldukça önemlidir. Dolayısı ile video içeriğinde referanslara, kullanıcı yorumlarına yer vermek videoyu daha güvenilir hale getirmektedir.

Son Yıllardaki Popüler Video Pazarlama Türleri Nelerdir?

Günümüzdeki popüler video pazarlama türlerine bakıldığında aşağıda belirtilmiştir:

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.
 • İnsanların artık görsellere daha çok yöneldiği görülmektedir. %65 oranında görseller ile daha fazla anladıkları için açıklayıcı videolarda da buna dikkat edilmektedir.
 • Ürün incelemesi amaçlı çekilen videolar ile insanlar daha fazla bilgilenmekte ve keyif almaktadırlar.
 • Video pazarlama türlerine bakıldığında canlı videoların diğer videolara göre 10 kat daha fazla yorum aldığı görülmektedir.
 • Videoları daha ilgi çekici hale getirmek için gelişen teknoloji ile beraber sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik videoları kullanılabilmektedir.
5

Video Pazarlama İle Kazancınızı Arttırmanın Yolları

Video pazarlama ile kazancını arttırabilmek için öncelikle doğru video içeriğinin nasıl üretilmesi gerektiğine hakim olunması gereklidir. İzleyiciyi yakalayabilecek bir video üretilmesi durumunda video pazarlama faaliyetinin başarıya ulaşacağı görülebilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

  Yorum Gönder