Geleceğin Video İçerik Stratejisi

590 0

Geleceğin video içerik stratejilerine bakıldığında; gelişen teknolojinin üretilecek olan içeriğe entegre edildiği görülmektedir. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisinin artması ile beraber artık daha görsel içeriklere yönelim olmaya başlamıştır. Görsel içerikler ise yerlerini video içeriklerine bırakmıştır. Geleceğin video içerik stratejisine bakıldığında ise; daha kalitelisinin, daha özgün olanının ve çağa daha fazla ayak uyduranının tercih edildiği görülmektedir. Günümüzde ise YouTube diğer video içeriklerinin paylaşıldığı platformlardan ayrılmaktadır. İnsanlar kendi kanallarının sahipleri olabildiği için fikir üretmek konusunda da daha özgür olmaktadırlar. Ayrıca bir rekabet ortamı oluştuğu için de her daim daha kaliteli içerik üretme zorunluluğu hissetmektedirler.

İnteraktif İçerik Üretimi

İnteraktif içerik kullanımı ile pazarlama stratejisi markaların son zamanlarda daha sık kullanmaya başladıkları bir yöntemdir. Bu yönteme göre bir marka kendi içeriği ile ilgili bizzat bir video çekmek yerine; içerik üreten popüler platformların sponsorlu içerik olarak ürünlerini tanıtmalarını sağlamaktadırlar. Yapılan analizlere göre bu yöntem popüler olduğu kadar, doğru şekilde uygulandığında başarıya da ulaşan bir yöntemdir.

Influencer Marketing Tercihi

Influencer marketing, son dönemlerde birçok markanın tercihi haline gelmiştir. Sürecin işleyişine bakıldığında; markalar influencerlarla anlaşma yapmaktadırlar. Belirli bir ürünün belirli bir ücret karşılığında reklamını yapmalarını istemektedirler. Çünkü influencerların da bir kitleleri bulunmaktadır ve bu kitle onların kullandıkları ürünlere, yaptıklarına, söylemlerine önem vermektedir. Doğal olarak da influencerların ürün ile ilgili hazırladıkları video içerikleri ürünün satışının artmasına ve tanınmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için doğru influencer ile doğru markanın buluşması gereklidir. Hedef kitlenin doğru bir şekilde analiz edilmesi ve bu kitleye hitap eden bir influencer ile anlaşılması gereklidir.

Geleceğin Trendi: Mobil Video

Mobil video son zamanların trendi olmaya başlamıştır. Üretilmiş video içeriklerine bakıldığında bunların büyük bir bölümünün mobil olarak görüntülendiği görülmektedir. İçeriklerin %95’i video içeriği olurken, bu içeriklerin mobil olarak görüntülenme oranı ise son üç yıl içerisinde yüzde 230 artmıştır. Dolayısı ile artık geleceğin video içerik stratejilerinden biri de mobil video olmaya başlamıştır ve video içerikleri de mobile uyumlu olarak hazırlanmaktadır.

Canlı Video Özelliği

Canlı yayın seçeneği; kullanıcılar tarafından diğer videolara göre daha fazla ilgi görmektedir. O anda yaşanan olaya kullanıcıların anında dahil olabiliyor olması, hoşlarına giden ve tercih ettikleri bir durumdur. Özellikle sosyal medya uygulamalarına canlı yayın özelliğinin eklenmesi ile beraber de insanlar tarafından daha fazla benimsenmeye başlamıştır. Dolayısı ile markalar ürün tanıtımlarını yaparken bunlarla ilgili canlı yayın yaptıkları videolarını hedef kitleleri ile buluşturduklarında olumlu geri dönüş alabilmektedirler.

Firmajans Blog Yazılarını Takip Etmek İster Misiniz? Ücretsiz Abone Olmak İçin Tıklayın.

Chatbot Kullanımı

Chatbot; teknolojinin gelişmesi ile beraber kullanıcılar ile firmaların iletişim kurarken kullandıkları bir yöntemdir. İnsanlar karşılarındaki kişilerin bir marka yetkilisi olduğunu düşünebilmektedir. Ancak birçok marka müşterileri ile iletişim kurarken bot programlar kullanmaktadır ve bu sanal asistanlar aracılığı ile müşterilerden geri dönüş almaktadır. Özellikle Facebook’un dijital pazarlama için fazlasıyla kaynak ayırdığı bir alandır.

Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tercihi

Sanal ve arttırılmış gerçeklik, yavaş yavaş dijital pazarlamaya entegre edilmeye çalışılan bir yöntemdir. Ancak geleceğin video içerik stratejilerinden en önemlisi olma yolunda da ilerlemektedir. Örnek vermek gerekir ise; Pokemon Go oyununun geçmişte insanlar üzerinde bu kadar etkili olabilmesinin nedeni sanalı ve gerçeği bir arada sunabiliyor olmasıdır. Dolayısı ile aynı durum bütün pazarlama stratejileri için de uygulanmaya başlamaktadır ve videolara sanal gerçeklik veya arttırılmış gerçeklik entegre edilmektedir. Günümüzde bu videoların sayısı ise henüz pek fazla değildir.

5

Geleceğin Video İçerik Stratejisi

Geleceğin video içerik stratejilerine bakıldığında; gelişen teknolojinin üretilecek olan içeriğe entegre edildiği görülmektedir. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisinin artması ile beraber artık daha görsel içeriklere yönelim olmaya başlamıştır. Görsel içerikler ise yerlerini video içeriklerine bırakmıştır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

    Yorum Gönder