Alan Adı Hizmeti

Türk ve yabancı partner çözüm ortaklarımız ile uygun fiyatlarda ve kaliteli de alan adı hizmetlerini siz değerli ziyaretçilerimize sunmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Fields marked with an * are required

Alan Adı Nedir ?

İnternette olan her nesnenin, etkileşime giren her sunucunun bir internet adresi olması gerekir. Bu adres protokol numaralarına göre 32 bit veya 128 bit uzunluğundadır. Alan adı, 32 veya 128 bit uzunluğunda olan bu adreslere kolayca ulaşılabilmesi için akılda kalıcı isimlerdir. Örneğin firmajans.com.tr alan adı ile 31.214.129.167 şeklinde ki IP nosu ile bağlantıyı alan adı sağlar. Siz bu IP adresini aklınızda tutmak yerine alan adını yazarak direkt olarak ilgili sunucuya yönlenirsiniz.

 

İnternette birçok alan adı satın alabilir, bu alan adlarını dilediğiniz IP adreslerine bağlayabilirsiniz. 

.COM Tarihi

.COM alan adı ilk kez 1985 yılının Ocak ayında Symbolics, Inc. adında bir bilgisayar üreticisi tarafından hak talebinde bulunulmuştur. Esasında bir web adresinin "ticari" amacını temsil etmek üzere oluşturulan .COM, o günden itibaren insanların çalışma, oyun oynama, aile ve arkadaşları ile iletişim kurma yöntemini yeniden şekillendiren dijital devrimin merkezinde yer almaktadır.

.NET Tarihi

.NET ilk kez Ocak 1985 tarihinde çalıştırılmaya başlanan orjinal üst düzey alan adlarından (Diğerleri:.COM, .GOV, .EDU, .mil ve .ORG) biriydi. Network (ağ) kelimesinden türeyerek esasında ağ teknolojisi ile çalışan şirketler için geliştirilmiştir. Günümüzde ise çevrim içi iş yapmak isteyen dünya üzerinde ki tüm şirketler tarafından en popüler alan adı haline gelmiştir.

  • Dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerin %100'ü .COM adresine sahip.
  • Neredeyse her saniyede 1 .COM alan adı kayıt ettirilir.
  • 5 karakterli kullanabileceğiniz 62 milyondan fazla .COM uzantılı isim mevcut.
  • Bugüne kadar 100 milyonun üzerinde .COM alan adı kayıt edilmiş.
  • Günümüzde kayıt edilen 15 milyon .NET alan adlarının neredeyse yarısı ADB'de kayıt edilmiştir.

Alan Adları Hakkında Bize Yazın

Satmak istediğiniz veya değerini öğrenmek istediğiniz alan adlarını bize bildirin